İMAM ALTINBAŞ
Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞKAN'IN MESAJI

Avrupa'daki borç krizinin devam ettiği ve çevre ülkelerde siyasi istikrarsızlığın olduğu bir dönem yaşamaktayız. Buna rağmen gelişmiş ülkelerde yaşanan durgunluk ve Avrupa ülkelerinde yaşanan borç krizinin etkisiyle yavaşlayan dünya ekonomilerinin aksine Türkiye; 2011 yılında da dünyadaki en hızlı büyüyen ülkelerden biri olmuştur. Mevcut dünya ekonomisine baktığımızda gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin de bu durumdan etkilenmesi kaçınılmazdır. Gelişmekte olan ekonomiler dünya ekonomisindeki büyümenin itici gücü olmaya devam ederken, piyasalardaki stres ve özellikle gelişmiş ekonomilerin orta vadedeki geleceklerine dair kaygılar dünya ekonomisi üzerinde baskı yaratmaya devam etmektedir.

Ülkemiz ekonomisinin bugün gelişmiş ülkelerden daha başarılı performans göstermesinde 2001 yılı krizi sonrası alınan önlemler ve başta bankacılık olmak üzere tüm sektörlerin krizler konusunda elde etmiş olduğu deneyimler etkin bir rol oynamıştır. Dünya ekonomisindeki değişkenlerin ve risklerin arttığı, ekonomilerin birbirini daha çok etkilediği bir dönemde Türkiye; cari açığı azaltmak ve finansal istikrarı sağlamak adına alınan önlemlerle birlikte ekonomik büyümesini sürdürmektedir. Böyle bir ekonomik tabloda yer alan şirket yönetimlerinin, geleceğe ilişkin stratejilerini oluştururken üzerinde en çok çalışmaları gereken konu, gelişmelere çabuk uyum sağlayabilme kabiliyetlerini maksimum seviyeye taşımak olmalıdır.

Yatırım potansiyeli yüksek olan ülkemizde fırsatlar her zaman olacaktır. Bu bağlamda ülkemize duyduğumuz güven ve hizmet etme isteği ile yatırımlarımıza devam ediyor ve büyümemizi sürdürüyoruz.

Temellerini 1950’lerde attığımız ve o günden bu yana yeni yatırımlarla sürekli geliştirdiğimiz Altınbaş Holding’i bugün; mücevherat, finans, enerji, lojistik, spor ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarında faaliyet gösteren, Türkiye’nin en çok tanınan holdinglerinden biri haline getirdik.

Şimdi ise girişimci ruhumuz, yenilikçi ve yaratıcı bakış açımızla yeni ufuklara yelken açmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda, 60 yıllık tecrübemiz ile bizi heyecanlandıran yeni bir oluşum olan Altınhas Holding’i kurduk. Aynı zamanda Altınbaş Holding’in ana hissedarlarından biri olan Altınhas Holding;kurulduğu günden bu yana hızlı büyümesini sürdürürken, farklı sektörlerdeki yatırım planlarını da bir bir hayata geçirmeye başlamıştır.

Altınhas Grubu olarak; ilk adımlarımızı bünyemizde güçlü bir finans grubu oluşturma kararı ile finans sektöründe attık. Hızla büyüyen ekonomimizde ticaretin içerisine girerek özellikle KOBİ’lerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak üzere faktoring alanında yatırım yapma kararını verdik ve 2011 yılında Ak Faktoring şirketini BDDK izni ile devraldık. Köklü kurum kültürümüzün rehberliğinde, işleyiş sistemi ve organizasyon yapısını yenileyerek geliştirdiğimiz Ak Factoring şirketi bugün müşterilerinin, çalışanlarının ve sermayedarlarının memnuniyetini sağlama hedefiyle faaliyetlerine devam etmektedir.

Gelişen ülke ekonomisi, şehirleşme oranında devam eden hızlı artış ve genç nüfusu dikkate aldığımızda gayrimenkul sektörünün Türkiye’de uzun yıllar gelişimini sürdüreceği yönündeki gözlemlerimiz neticesinde, gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermek üzere 2011 yılında Altınhas Gayrimenkul şirketini kurduk ve bu alandaki çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Yine finans sektöründeki bir diğer girişimimizi 2012 yılında Final Varlık Yönetim şirketini BDDK izni ile devralarak gerçekleştirdik. Şirketimiz; hızlı, etkili ve yaratıcı yöntemler geliştirerek finans kuruluşlarıyla sorunlu alacakların tahsilinde ve kredi ödemelerinde sorun yaşamış müşterilerimize iyi bir çözüm ortağı olma hedefi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

2013 yılında tüm finans ve reel sektör kurum ve kuruluşlarına “A’dan Z’ye tahsilat hizmeti” verme misyonu ile Final Alacak Yönetim şirketini kurduk. 25 yılı aşkın alacak yönetim tecrübesine sahip tahsilat ekibi ve Türkiye’nin her yerinde bankalar ve hukuk büroları ile sağladığı güçlü ilişkileri ile Final Alacak Yönetim şirketimiz müşterilerinin tahsilat süreçlerini sonuç odaklı yönetirken, alacak yönetimi ve tahsilatında yüksek performans hedefiyle faaliyetlerine devam etmektedir.

Son olarak 2014 yılının başında Coquet Accessories markasını Altınhas Holding bünyesine kattık. Mücevherat perakende yönetimi alanındaki azimli ve uzun soluklu çalışmalarımızın bir sonucu olarak Altınbaş Mücevherat, bugün Türkiye ve dünyanın en büyük perakende markalarından biri olmuştur. Şimdi ise aynı kurumsal yönetim anlayışımız ve perakende sektöründeki 60 yılı aşkın tecrübemizden aldığımız güç ile Coquet markasını yeniden yapılandırıyoruz.Yurt içi ve yurtdışında 20’yi aşkın noktada mağazası olan Coquet Accessories’ın perkande mağazacılık anlayışını, evrensel marka mağazacılığı standartlarını temel alarak yeniden yorumluyor ve mağazalaşma sürecinde hızlı adımlarla ilerlemeyi planlıyoruz. Hedefimiz Coquet’i gerek ürün kalitesi, gerek hizmet anlayışı gerekse merkez noktalarda konumlandırdığımız yaygın mağazalarımızla sektörün lider perakende markası haline getirmektir.

Ayrıca içinde bulunduğumuz dönemde; küresel ekonomi ile uyumu sağlayan yapısal reformlar; bir yandan Türkiye’yi doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ilgi odağı yaparken, bir yandan da ekonomi ve finans sektöründeki yeniliklerin önünü açmıştır. Düşen faiz ve enflasyon oranları ile birlikte yatırımcıların alternatif yatırım alanları arayışı içinde olduğu, gerçek ve tüzel kişilerin yatırımlarının yönetilmesinde ve yönlendirilmesinde profesyonel destek ihtiyacının ortaya çıktığı görülmektedir. Tüm bu unsurlar dikkate alındığında finans sektöründe edinmiş olduğumuz yurtiçi ve yurtdışı tecrübeyi önümüzdeki dönemde sermaye piyasası alanında yapacağımız yatırımlarla değerlendirmeyi planlamaktayız. Altınhas Grubu olarak; her geçen gün büyüyen ve gelişen dünya ekonomisinde pazar çeşitliliğini artırarak, orta ve uzun vadede, hızlı, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefiyle çalışmalarımıza devam ederken en büyük sorumluluğumuzun ülkemize karşı olduğunu unutmuyoruz… Ekonomik, çevresel ve sosyal refah düzeyinin her geçen gün daha yukarıya taşınmasına hizmet etmek amacıyla faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

İmam ALTINBAŞ
Yönetim Kurulu Başkanı